Kalender

Dato

Kategori


Søg i kategori
Indtast nyt arrangement Ret info
Sidst rettet
22/11 2018
GAIA Museum Outsider Art
Lene Bredahls Gade 10
8900 Randers C
Tlf: 86 15 83 38
Yderligere information: Hjemmeside
GPS-info: Lat 56.4618, Lon 10.0459
Åbent: Ti.-to. kl. 10-16.30, lø. kl. 11-16
Entré: Fri entré

GAIA Museum Outsider Art er et særligt museum med fokus på kunst, der befinder sig uden for den etablerede kunstverden. På GAIA Museum finder du desuden Café GAIA Papaya, en museumsbutk, et indramningsværksted, tre værksteder, der arbejder med kreativt værksted, fotografik og design. Der er også kunstskolen for mennesker med særlige behov samt særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse ved navn GAIA Akademi. GAIA Museum er drevet af ordinært ansat personale og mennesker med særlige behov


Viser 2 events fra/efter 12. mar. 2025

12. Mar Andet

Dansk-værkstedet Gaia (H)

Onsdag den 8. januar til onsdag den 25. juni 2025, 23 mødegange kl. 09.30-11.
Hjemmeside: Se hjemmeside
Arrangør: AOF Randers
GAIA Museum Outsider Art,
Lene Bredahls Gade 10, Randers C
Dansk skriveværksted på Gaia..

Underviser: Luise Dalsgaard Larsen
Hold: 6625106514
Vis kort
12. Mar Installation

Særudstilling med Rudi Bodmeier (DE)

Fredag den 7. februar til lørdag den 26. april 2025, man og fre 10-14, tirsdag, ons og tor 10-16, lør 10-15.
Pris: Fri entré
GAIA Museum Outsider Art,
Lene Bredahls Gade 10, Randers C
Særudstilling med papskulpturer, collager, tegninger af den tyske kunstner Rudi Bodmeier inden for det gennemgående tema "Uskyld"..

Særudstilling med papskulpturer, collager, tegninger af den tyske kunstner Rudi Bodmeier inden for det gennemgående tema "Uskyld".

Rudi Bodmeier er en erfaren kunstner, som arbejder i Atelier Augustinum nær München. Med sine kvindelige blandende væsner, som han har arbejdet konsekvent på i over 40 år, har han også noget helt særligt at byde på. Disse figurer, der indtil videre tæller omkring 5.000 stykker, er for det meste 35 til 50 cm høje, men de findes også i naturlig størrelse og større.

Mannequiner og pin-up piger, fremmede hybridvæsner, drømmekvinder, dyrekvinder, divaer, flirtende, elegante, overdrevne... Rudi Bodmeier, født i 1961, isolerer elementer af stereotyp femininitet for drastisk at kombinere dem på en ny måde med ekstremiteter fra dyrenes, planternes og tingenes verden.

Siden den tidlige barndom har Rudi Bodmeier boet på bosteder for mennesker med handicap. I lang tid arbejdede han kun i sin fritid og stort set i det skjulte, da han blev irettesat, mobbet og straffet for sit arbejde i institutionerne. I dag er Bodmeiers figurer udstillet i vid udstrækning, både i Berlin og London og nu også på GAIA Museum i Danmark.

Blyantsstudier og kuglepentegninger, collager og montager, papobjekterne såvel som teaterfigurerne i naturlig størrelse, de er ikke så meget varianter af en ekspanderende vilje til at udtrykke sig, men står i en større kreativ sammenhæng: de udgør scenerne i udviklingen af et enkelt, omfattende tema, Rudi Bodmeiers livstema
Vis kort