Fernisering - Tanja Eijgendaal


image-one

Fernisering på udstilling med værker af Tanja Eijgendaal..

Tanja Eijgendaal er uddannet grafisk designer, hvor en del af hendes uddannelse fandt sted på den anerkendte School of Visual Arts i New York. De sidste 20 år har hun dedikeret sig til sit virke som selvstændig billedkunstner.

Som kunstner arbejder Tanja Eijgendaal med både store og små formater og skaber sine værker primært med akryl og tusch. Hendes kunst er kendetegnet ved en unik æstetik, der balancerer mellem det ekspressive og det detaljerede, det abstrakte og det figurative.

Tanja Eijgendaal er en lokal kunstner med værksted i Ry. Hendes værker har været udstillet i Danmark og internationalt - blandt andet i New York, Philadelphia, Paris, Berlin og Hongkong.

Hun er desuden repræsenteret i kunstbogen "100 Must Have Artists", som er udgivet i både Frankrig og USA.

Med sin passion for kunst og sit mangeårige virke som kunstner formår Tanja Eijgendaal at skabe værker, der taler til både hjertet og sanserne.

Alle er velkomne til ferniseringen.
Udstillingen kan ses i Kulturhuset fra den 2. april til den 12. maj 2025

Kulturhuset Skanderborg, Parkvej 10, Skanderborg

Onsdag den 2. april 2025 , kl. 16.30.

Pris: Ukendt

Det sker samme sted