Folkestedet

Carl Blochs Gade 28, Aarhus C

Mittwoch 2. April 2025, 19:00.

Veranstalter: Dansk-Israelsk Forening (DIF), Århus



Vorträge

Jødernes store betydning for Danmark

Hans P. Pedersen fortæller om jødernes store betydning for Danmark. De første jøder kom til Danmark så langt tilbage som i 1662. De har siden betydet meget for Danmark og landets udvikling.

Kyndigt og levende beretter Hans P. Pedersen om, hvordan jøder tegner sig som et markant indslag i de seneste århundreders danmarkshistorie og vidner om, at uden dem ville Danmark i dag have været anderledes - og ringere - stillet, end det er.

Hans P. Pedersen er præst, forlægger, foredragsholder og forfatter til en lang række af bøger. Han har været formand for Immigranthjælpen, der i samarbejde med den verdenskendte jødiske menneskerettighedsforkæmper Ida Nudels organisation hjælper jødiske immigranter fra det tidligere Sovjet til en fremtid i Israel - en indsats der bl.a. har medført, at Hans P. Pedersen på Christiansborg fik overrakt Raoul Wallenberg Society's hædersdiplom og guldmedalje på 50 års dagen for undertegnelsen af FN´s menneskerettighedserklæring.

Hans P. Pedersen har desuden i en årrække været rejseleder på grupperejser til bl.a. Israel, Jordan, Ægypten, Grækenland og Tyrkiet.

Eintritt: 50 kr