Køge Bibliotek

Kirkestræde 18, Køge

Mittwoch 19. März 2025, 19-21.



Vorträge

Liv Duvå: Ned fra himlen

Oplev Liv Duvå fortælle om 'Ned fra himlen', en roman om en ung mor på flugt og et portræt af Velfærdsdanmark. En fortælling om det, vi arver fra tidligere generationer, om ophobede giftstoffer og om den historie, vi bærer med os.

I romanen møder vi Maria, som forlader Johan og indlogerer sig hos sin moster i Brøndby Strand med sin lille datter. Her bor Marias mor også; i højhusene, som skal rives ned efter fund af giftig kemi.

Maria har afbrudt kontakten til sin alkoholiserede mor, men nu opstår en skrøbelig ny samhørighed. Men der er noget, som spreder sig fra højhusene blandt dyr og mennesker og videre ud på havet.

Maria må række ud til Johan, et filmhold begynder at følge beboerne i betonen. Og så kommer der besøg fra kommunen...

Liv Duvå fortæller om sit arbejde med romanen og karaktererne, om at vende tilbage til sin hjemstavn i Brøndby Strand og om sine besøg på nedrivningspladsen.

Hun vil også dele sine tanker og refleksioner om Velfærdsdanmark, giftig forurening og klasse - og der er rig mulighed for at stille spørgsmål.

Den anmelderroste bog er nomineret til DRs romanpris 2025.

" Storslået ... Den store samtidsroman om velfærdsdrømmen på Vestegnen ." - Politiken

" En bog man både kan nyde og blive klogere af. " -Berlingske

" Den bedste socialrealistiske roman i årevis ." - Information.

Eintritt: 50 kr

Eintrittskarten kaufen/bestellen Lesen Sie mehr auf der Website