VEGA

Enghavevej 40, København V

Samstag 22. März 2025, 20.



Musik

Dina Ögon (SE)

Slå øjnene op til to magiske koncerter med Dina Ögon i Store VEGA. Den 21. og 22. marts kan du få opblødt dit frosne vinterhjerte, når Dina Ögon spiller deres varme sjælfulde kompositioner i Store VEGA to aftener i streg.

Da bandet tilbage i oktober sidste år slap deres nostalgiske toner fri i et komplet udsolgt Store VEGA, stod tiden bomstille, mens de uddrev den ene smukke melankolske tone efter den anden

Nu er de tilbage og med sig har de deres tredje studiealbum Orion , der har sat en tyk streg under deres særegne ører for de gode melodier. Politiken gav fuld plade med seks stjerner og skrev i deres begejstrede anmeldelse:

"Man kan gå rundt med et tomrum uden at vide det. Svenske Dina Ögons musik gør mig glad på en måde, jeg ikke vidste, jeg havde savnet. En stille fryd af noget blidt og mildt swingende. Absolut originalt, men også med en duft af noget velkendt."

Lytteren bliver mødt af en stærk nostalgisk vibe gennem Dina Ögons eksperimenterende lydunivers. Bandet henter inspiration i genrer som bossa nova, jazz, afrobeat og soul og kondenserer det ned til en svensk maggiterning af smuk melankoli og underfundighed

Bandet er et kærlighedsbarn mellem et hold af ekstremt kompetente og rutinerede musikere, der har rødder inden for jazz, improvisation og alternativ pop

Daniel Ögren (guitar) har været guitarist i Anna Von Hausswolffs band og har under eget navn udgivet adskillige instrumentale soloalbums, som er blevet rost til skyerne af anmeldere for de legesyge og inderlige DIY-produktioner

Anna Ahnlund (vokal) har også udgivet adskillige soloalbums med sin egen skæve og skønne blanding af svensk prog-musik og folkeballader. Hun sang på hitsinglen "idag" på Daniel Ögrens seneste album Fastingen-92 , og det blev starten på Dina Ögons musikalske rejse.

Eintritt: 320 kr

Eintrittskarten kaufen/bestellen