Arkiv: Overstået event
Gloria Biografen

Rådhuspladsen 59, København V

Sonntag 2. Februar 2025, 15.30.



Film: Sonstige Filme

Jeanne Dielman (t.o.15)

"En sjælden perle af en film", "Genialt, en uforglemmelig oplevelse", "En af 70'ernes store milepæle" skriver den svenske presse om denne unikke film, der ligesom i Sverige også først nu får premiere herhjemme til udvalgte visninger, hvilket finder sted i.

Ugen, hvor Kvindernes Dag markeres søndag den 8. marts.

Der er tale om blot 24-årige Chantal Akermans ypperlige filmværk, som helt ulig nogen anden følger en midaldrende enke i sine hverdagsgøremål, mens sønnen er i skole. Indkøb, madlavning, rengøring og så det daglige herrebesøg, for at få enderne til at mødes. Lige indtil en dag det uventede indtræffer og Jeannes trygge rutiner krakelerer.

I hovedrollen ses Delphine Seyrig i en fuldstændig enestående præstation.

Ved fremkomsten i 1975 kaldte Le Monde filmen for filmhistoriens første feministiske mesterværk. Andre kalder filmen "monumental" og det dækker vel egentlig meget godt: I dag funkler filmen som et hovedværk og det er blot på tide, filmen også kan nydes af et dansk biografpublikum!

Filmvorführungszeiten suchen