Kaj Munks Præstegård

Vesterhavsvej 7 A, Vedersø, Ulfborg

Montag 17. Februar 2025, 19-21.



Musik

Intimkoncert - Steffen Brandt på Kaj Munks Præstegård

Kom til en eksklusiv intimkoncert med Steffen Brandt mandag den 17. februar i de smukke, historiske rammer på Kaj Munks Præstegård.

Siden 1981 har Steffen Brandt været forsanger i verdens lykkeligste band, og generationer har sunget med på hans ikoniske sange. Ud over sin karriere med 'tv-2' har han i mange år turneret med solokoncerter - og tidligere gæstet Kaj Munks Præstegård med stor succes.

Der venter en helt særlig koncertoplevelse i museets café, hvor Steffen Brandt optræder med udsigten over Nørresø som bagtæppe. Inden koncerten får gæsterne en kort introduktion til Kaj Munk og musikken - og selvfølgelig spiller Steffen Brandt den berømte "Den Blaa Anemone". Digtet, som Kaj Munk skrev kort før sin død, blev et symbol på modstandsbevægelsen, og da Eigil Harden satte musik til, blev det for alvor udødeliggjort.

Oplev museet før koncerten
Dørene til Kaj Munks Præstegård åbner allerede kl. 17.00, så der er god tid til at opleve den nye udstilling, hvor lyd og levende tapeter tager gæsten med gennem Kaj Munks liv med et særligt fokus på den 4. januar 1944, hvor han blev hentet af nazistiske håndlangere og likvideret.

Tapas og forfriskninger
Inden koncerten kan man nyde en lækker tapas bestående af danske oste, årstidens grøntsager, oliven og salami - alt sammen forenet med lokale råvarer. Tapas skal bestilles på forhånd, men det vil også være muligt at købe snacks, vin, kaffe og kage på dagen, enten inden koncerten eller i pausen.

Dato
Mandag den 17. februar

Tidspunkt
Kl. 19-21 (Dørene åbner kl. 17)

Billet
Skal købes online og inkluderer entre til præstegårdens udstillinger. Ønsker man tapas-anretning forud for koncerten, skal det ligeledes købes online.

Eintrittskarten kaufen/bestellen