Frøslevlejrens Museum

Lejrvejen 83 H6, Padborg

Onsdag 14 maj 2025, 19:00-21:00.



Föredrag

Foredrag i Frøslev: Faldne engle og knoglemænd

Med adgang til et unikt og ukendt arkivmateriale fortæller museumsinspektør Dennis Larsen en række skæbnehistorier, som føjer et nyt kapitel til dansk besættelsestidshistorie.

Den ufortalte historie om de danske mænd, som frivilligt gik i tysk krigstjeneste under 2. Verdenskrig - og fortrød. Nogle havde held med faneflugten, men mange mislykkedes, og de blev dømt ved tyske SS-krigsretter og havnede i straffelejre og straffeafdelinger ved fronten. Hvis ikke de betalte den ultimative pris og blev henrettet af SS.

Dennis Larsen (f. 1966) er historiker og museumsinspektør hos Nationalmuseet. Forfatter til flere bøger og artikler om 2. Verdenskrig og de tyske kz-lejre. Har medvirket i flere tv-udsendelser og dokumentarer og været tilknyttet Simon Wiesenthal Center - Israel i forbindelse med eftersøgningen af krigsforbrydere med tilknytning til Waffen-SS i flere lande.

Sted: Frøslevlejrens Museum, Barak H6, Lejrvejen 83, 6300 Padborg.

Tid: Onsdag den 14. maj klokken 19:00-21:00. Dørene åbner 18:30.

Pris: 130 kr. inkl. kaffe.

Entré: 130 kr

Läs mer på webbplatsen