P-plads ved Frederikshåb Plantage

Rygbjergvej 50(arrangør:Billund kommune - Natur & Friluftsliv,Jorden rundt 1), Randbøl

Lördag 4 oktober 2025, kl. 14.

Arrangör: Billund kommune - Natur & Friluftsliv



Natur

Svampetur i Frederikshåb Plantage

Tag med naturvejleder og svampekyndig Finn Lillethorup, ud i Frederikshåb Plantage på jagt efter spiselige svampe. Her kan du lære om de svampe vi møder, hvordan man finder dem - og kender forskel på dem.

Vi vil gå igennem Frederikshåb Plantage og nyde den flotte natur undervejs. Alle deltagere vil få muligheden for at få tjekket deres svampekurve. Medbring gerne svampekurv, en svampekniv eller en lille køkkenkniv og evt. en lille børste. Medbring eventuelt også kaffe/forfriskning til turen og naturligvis passende udetøj og godt fodtøj. Alle er velkomne - og især børn med skarpe øjne. Turen går igennem varieret terræn og er ikke egnet for gangbesværede

Mødested: P-plads ved Vestre Rullebane i Frederikshåb Plantage. Kør ad Bøgvadvej (fra Vejle siden) / Koldingvej (fra Billund siden) til det nordvestligste hjørne af plantagen - her står skilte med "Frederikshåb Plantage" og "Skydebane" - kør ind her og følg grusvejen ned til p-plads ved skilt med "Shelter" (pas på huller i vejen!).

Entré: Standard 0,0

Köp/beställa biljetter