Gimsing Menighedshus

Hjermvej 49, Struer

Monday 6 October 2025, 10 am - 12 am.

Organizer: Gimsing Sognehøjskole



Lectures, Children

Menneskelivet. Børn, venskab og den demokratiske dannelse

Børn, venskab og den demokratiske dannelse. Benedicta Pécseli, Aabenraa - forfatter, etnolog, tidl. lektor ved pædagoguddannelsen. Venskab betragtes som en grundsten i menneskelivet.

Barndomsvenner indtager en særlig status, ofte på niveau med nære familiemedlemmer. Disse relationer skaber livsvidner, der deler en fælles fortid og fremtid.

Individet er afhængigt af andre, af venner, der bidrager med deres refleksioner og erfaringer. Med andre ord kan den enkelte først blive sig selv i kraft af sociale relationer og tillidsfulde bånd - netop det, som venskaber bygger på. Demokratiet bygger på mødet med forskellige perspektiver, hvor vi lærer at se verden gennem andres øjne. Dette er afgørende for at kunne leve i et fællesskab med dem, vi er forskellige fra

Underviser: Benedicta Pécseli
Hold: 25009.

Read more on the website