Arkiv: Overstået event
Kunsthøjskolen i Holbæk

Ladegårdsalleen 5, Holbæk

Wednesday 19 February 2025, 8.00 pm.



Miscellaneous

Artist Talk med billedkunstner Thomas Friisholm

Artist Talk med billedkunstner og mangeårige fastlærer på Kunsthøjskolen i Holbæk Thomas Friisholm.

Thomas Friisholm, f. 1949, er uddannet billedkunstner fra Det kongelige Danske Kunstakademi, hvor han studerede under Richard Mortensen i årerne 1970 til 1977. I 1985 var han første gang gæsteunderviser på Kunsthøjskolen i Holbæk og har siden 1994 boet og arbejdet på Kunsthøjskolen som fastlærer med undervisning i maleri og tegning som fokus.

Den undersøgende tilgang til maleriet, både teknisk og formmæssigt, har altid været den drivende faktor i Friisholms kunstneriske virke, såvel som udgangspunktet i hans undervisning. Hvilket sprog har maleriet, hvad siger det, hvad kan det, hvad vil det - og hvorfor? En livslang undersøgelse, som startede for Thomas allerede fra barnsben af.

Friisholm har udstillet i ind- og udland og har derudover også arbejdet med at skabe scenografi til teateropsætninger, lavet plakatdesign, illustrationer og meget andet. Ud over det visuelt drevne billedsprog er Thomas Friisholm desuden forsanger og guitarist i orkestret Maui Wowie, som var et af Danmarks første bud på dansksproget reggae.

Onsdag d. 19. februar kl. 20.00 indtager Thomas Friisholm Kunsthøjskolens foredragssal Achillesscenen, og denne gang ikke som underviser men fordragsholder, til en Artist Talk med fortællinger fra sit mangeårige virke med billedkunsten i fokus.

___

Artist Talks på Kunsthøjskolen i Holbæk er åbent for alle og det er gratis at deltage.

Arrangementet starter kl. 20.00 og foregår på Achillesscenen, højskolens foredragssal som ligger i skolens vestfløj.

Varighed: ca. 60 min.

Free admission

Read more on the website