Motionslokalet, LOF, Torvet 21

Torvet 21, 1., Frederiksværk

Onsdag den 23. april til onsdag den 28. maj 2025, 6 mødegange kl. 17.30-19.

Arrangør: LOF Øresund



Gymnastik/aerobic

Bevægelse og afspænding - kort forårskursus

Lær din krop at kende. Hvor har du brug for at blive afspændt, og hvor har du brug for at blive styrket? Rolige strækøvelser øger smidigheden og modvirker spændte, forkortede muskler. HVORDAN FOREGÅR UNDERVISNINGEN.

Du vil få pulsen let op i et behageligt tempo/bevægelsesflow af både stående, siddende og liggende øvelser

Øvelserne tager udgangspunkt i stræk, koordination og kredsløbstræning, med et særligt fokus på ryg/skulder/nakke området.

Ømme muskler vil blive smidiggjort og du vil opleve fornyet glæde og vitalitet.

Rammen vil bestå af musik og stilhed, nøje tilpasset deltagernes behov og stemning.

Der afsluttes med liggende afspænding i hvile, med selvomsorg i fokus.

HVEM ER KURSET HENVENDT TIL
Alle kan deltage på dette hold. Du kan tilpasse øvelserne til dit eget niveau, så alle kan være med og alle får udbytte af undervisningen.

START NÅR DU VIL
Der er løbende optag på holdet, så du kan starte når du vil. Hvis du tilmelder dig midt i forløbet, udregnes prisen automatisk, så du kun betaler for de mødegange der er tilbage på holdet

Underviser: Christina Kjørup
Hold: 45119.

Læs mere på hjemmesiden