Dokk1/Aarhus Hovedbibliotek

Hack Kampmanns Plads 2, Aarhus C

Fredag den 21. marts 2025, kl. 16-17.



Andet

Kærlighed til kloden - en hyldest til vores lille planet

Oplev krydsbestøvninger mellem streg, farver, tekst, takt og toner, når "Ord til jord" og "Tekst til tiden" sammen med musikerne Morten Carlsen og Benita Haastrup indtager scenen i Dokk1's Lille sal.

Med inspiration fra udstillingen "Kærlighed til den lille planet" vil skriveværkstederne Ord til jord og Tekst til tiden fremfører nye værker.

Med sig har de musikerne Morten Carlsen og Benita Haastrup, der vil improvisere og lege mellem linjerne og sørge for den musiske illustration af budskabet om kærlighed til kloden.

Morten Carlsen (Dørge/Becker/Carlsen, New Jungle Orchestra) - saxofon, taragot, diverse fløjter.
Benita Haastrup (Music for Bees, Sophisticated Ladies, Going North) - percussion.

Før arrangementet er der fra kl. 13 i Møderum 2 på Dokk1 mulighed for at skrive med skriveværkstederne Ord til jord og Tekst til tiden. Det sker med inspiration fra udstillingen "Kærlighed til den lille planet" og oplæg fra PC Asmussen.

Gratis billetter

Læs mere på hjemmesiden