Arkiv: Overstået event
Houlbjerg forsamlingshus

Hammelvej 195B, Langå

Fredag den 7. og lørdag den 8. marts 2025, kl. 19:00.



Skuespil

Amatør teater i Houlbjerg by

Houlbjerg amatørteater opfører stykket "Mytteri på plejehjemmet" af Maria Ohrt-Nissen. Det er et lystspil i to akter og varer i alt omkring 75 min.

Resume:

På plejehjemmet regerer den tyranniske Connie. Selvhævdende, selvglad og pengegrisk tyranniserer hun alt omkring sig med frygt og kogte gulerødder. De gamle er bange, fjumsede, mildt sagt alternativt begavede - kun en, Biker-Lily, tænker klart.
Den lokale betjent Anholt er forgabt, og ingen ser derfor, hvad der foregår. Connies enæggede tvillingesøster, som hun ikke har set i mange år, besøger byen og "kommer til at lave et røveri" i den lokale sparekasse. Hun og den uskyldige Kjeld (nej, ikke ham fra Olsen Banden) - søger tilflugt på plejehjemmet, og så er der uanede muligheder for forvekslinger og forviklinger.
Alt ender godt - undtagen for Connie.

Entré: 100-200 kr

Læs mere på hjemmesiden