Sejergårdsskolen

Sejergårdsvej 2, Tølløse

Torsdag den 30. oktober 2025, kl. 19-21.30.



Rock/Pop

Jørgen Olsen, "Smuk som et Stjerneskud" 25 år (support: The Formænd)

I år er det 25 år siden Brødrene Olsen vandt det internationale Melodi Grand Prix med "Fly On The Wings Of Love" - Jørgen Olsen fejrer 75 års fødselsdag - og samtidig er det 60 år siden, de to brødre havde debut som opvarmning for The Kinks i KB Hallen.

Med deres band The Kids. Det skal da fejres!!Jørgen Olsen har til jubilæumsturnéen sammensat en times kavalkade af de allerbedste numre fra karrieren. Det er store numre som "Angelina", "San Fransisco", "Julie", "Marie Marie" og selvfølgelig "Smuk som et stjerneskud". Med på scenen har Jørgen Olsen 2 dygtige musikere som backing. Benni Christiansen (bas) og Lars DK (keyboards) er begge anerkendte og eminente musikere på hvert sit felt. Mellem numrene fortælles sjove anekdoter og historier fra Jørgens Olsens lange karriere. Uden at røbe for meget kan vi godt fortælle, at helt unikke episoder med f.eks. Cliff Richard og ABBA ser dagens lys.Efter Jørgen Olsen går bandet "The Formænd" på scenen for at fejre Sejergaardsskolens Spil Dansk-koncerters 10-års jubilæum!The Formænd har været med i alle 10 år som akkompagnatør ved fællessangen. Denne aften vil bandet underholde med en kavalkade af numre fra netop de kunstnere, der har været på plakaten i Tølløse gennem årene. På sætlisten denne gang er derfor numre af Søs Fenger, Zididada, Rugsted & Kreutzfeldt, Moonjam, Sko & Torp, Shu-Bi-Dua, Halberg/Larsen samt Kim Larsen - så der skal i den grad synges med i salen!!
Programmet for aftenen:
18.00: Dørene åbnes, og det er muligt at hygge sig med lidt at spise og drikke (stor sandwich + sodavand kan købes på forhånd sammen med billetten - altså kun i forsalg). Der er desuden salg af kaffe, kage, vand/sodavand m.m.
19.00: Jørgen Olsen (trio). "Smuk. Som Et Stjerneskud", 25 år.
20.00: Pause/caféen er åben.
20.15: "The Formænd": 10-års jubilæumskavalkade(se mere om The Formænd her: https://www.facebook.com/thefo...
Ca. 21.30: Tak for i aften

Koncerten finder sted i Sejergaardsskolens hal (med indkørsel fra Møllevej). Parkeringsmuligheder på skolen ved multibanen på Vestergade og Møllevej. Desuden på P-pladsen på Tølløsevej, Jernbanevej og butikstorvet ved SuperBrugsen (Vestergade).
BEMÆRK, at der er unummererede siddepladser - og at der ikke kan købes alkoholiske drikke.
Koncerten er en del af KODAs landsdækkende "Spil Dansk Uge".

Entré: 75 kr

Køb/bestil billet